MediaGear toob maale kvaliteetset videotehnikat nii harrastusvideograafidele kui ka teleringhäälingutele. Lisaks tehnika müügile pakume terviklahendusi, kus paigaldame audiovisuaaltehnikat stuudiotesse, avalikesse ruumidesse alates planeerimisest kuni “võtmed kätte” lahendusteni välja.

Kliendi lugu: MediaGear proovib kogu müüdava videotehnika ise läbi

MediaGear on selline pood, kus pole müügil XML-ina hulgimüüjatelt alla tõmmatud toodete nimistu. Kõik, mis letis, on müüjate poolt ise korralikult läbi proovitud. Kuna video on jõudnud massidesse ja see pole enam vaid telemeeste maailm, tahavad firma loojad Marko Levo ja Taago Kõrs pakkuda ostjatele seda, mis oleks sobilik nii proffidele kui harrastajatele.

Viimase kümne aasta vältel on harrastusvideograafide hulk ja nende oskuste tase kasvanud kordades, on MediaGeari tegijad kindlad. “Kui üheksakümnendatel oli mees kaameraga keegi, kes “kindlasti töötas televisioonis”, siis tänapäeval filmivad tuhanded ja teevad seda väga-väga hästi,” iseloomustab Taago Kõrs praeguste videotegijate taset, kes pole kuskil telejaamas selle ametiga kokku puutunud. “Eks oma osa on olnud selles digitaalse videograafia meeletu areng, fotograafia ning video on paljuski kokku sulandunud.”

Videotehnika turul oli tühimik

Müügiettevõtted on MediaGeari tegijate sõnul sellest viimase kümnendi trendist justkui paar kümnendit maas – harrastajatele pakuvad videotehnikat peamiselt fototehnika müügiettevõtted, samas kui videotehnika müüjad keskenduvad professionaalsele turule – AV suurklientidele ja ringhäälingutele.

Siit tekkis idee luua ainult videole pühendunud müügiorganisatsioon, mis pakuks televisiooni tehnoloogiat ühtviisi nii harrastajatele kui ka suurematele tegijatele.

“Reaalselt sündis meie ettevõte Pärnu-Tallinn maanteel, kui vabakutseliste teletöötajatena järjekordselt projektilt kodu poole sõitsime,” meenutab Taago firma saamislugu. “Olles osalenud mitmete suur- ja väiketootjate projektides, oli meil ajapikku tekkinud hea ülevaade seadmetest ja teenustest, mida kellelgi võiks vaja minna. Äsjalõppenud projektilgi oli kohti, kus saanuks teha paremini, sealt see impulss tuli. Mina olin roolis, Marko haaras läpaka, mõne minutiga oli ettevõtte registreeritud  ja nii see sündiski. Nüüd oli vaja hakata tegutsema.”

Marko sõnul jäigi esialgne idee püsima ja töötab siiamaani, küll on aga tootevalik läbi katsetuste ja tagasiside rohkem paika loksunud.

Ettevõtte eripära: kõik tooted on ise läbi proovitud

MediaGear pole tavaline müügiettevõte. “Meie eesmärk ei ole lõputult paisutada kaubavalikut, et sellega tõsta käivet ja pakkuda üha enam valikuvõimalusi. Kõik, mida pakume, on meie enda või siis lähikondsete kolleegide poolt testitud ja heaks kiidetud,” selgitab Marko. “Meil mõlemal on selja taga 20+ aastat tehnilist televisioonitööd ning seetõttu ka tugev teadmine oma ala tehnoloogiast. Me pole lihtsalt müügimehed.”

Suurem osa tootevalikust on pärit kas otse tootjatelt või siis Euroopa distribuutoritelt – käiakse ise kohal, kohtutakse tootjatega messidel, osaletakse tootekoolitustel.

“Palju oleme ka ei öelnud. Paljud näidised oleme tootjatele tagastanud, isegi hävitanud, kui on selgunud, et tegemist ei ole väärt kaubaga,” lisab Marko. “Me ei kopeeri maaletoojate ladude nimistuid automaatselt .xml koodina oma veebipoodi. Meie kodulehel ega poeriiulil pole toodet, mida ei oleks ise reaalselt proovinud. See on ka põhjus, miks tootevalik on mõnevõrra kesisem, kui suurte müügiettevõtete oma.”

Sellel, et kaubavalik on kitsam, on siiski üks suur eelis – müüjad oskavad iga toote kohta oma kogemustest nõu anda.

MediaGeari kontor-kauplus ei ole samuti traditsiooniline müügisaal. Külastajaid käib seal küll vähem, kuid see-eest püsivad nad salongis pikemalt, sest saab kohapeal asju proovida ja mõtteid vahetada. Sellist kasutuskogemust on väga raske veebi üle viia, mistõttu veebimüük on siiani olnud üsna tagasihoidlik. Kõige rohkem on olnud nn hübriidmüüki, mis tähendab, et klient leiab toote veebist, siis võtab ühendust ja küsib nõu. Kui klient lõpuks kontor-kauplusesse jõuab, siis selgub, et tal on vaja veel teisigi asju.

Suurim edulugu: kiire kasv

Taago sõnul ongi ettevõtte suurim edulugu see, et esimesed aastad on edukalt üle elatud ja firma kasvab järjekindlalt. Väga paljud alustavad väikeettevõtted panevad üsna varakult oma pillid kotti ja lahkuvad.

“Muidugi on ka meil olnud väljakutseid, kui oleme mängu pannud kõik oma isiklikud säästud, et tagada ettevõtte jätkusuutlikkus ja madalseisust ülesaamine,” lisab Taago. “Õnneks on need olukorrad lahenenud edukalt.”

Marko sõnul olid nende alustades turul ees pika ajalooga ning tugevad tegijad, nagu näiteks Overall ja Miterassa / Sony Center, kes ühelt poolt ehitanud tugeva organisatsiooni ning selle kõrval suutnud luua klientide usalduse ettevõttesse kui vaieldamatusse oma ala spetsialisti.

“See on ettevõtte väärtus, mis ei hävine paari kriisikuuga ning mis on osa millestki suuremast – me usume, et see on miski, mille poole püüelda,” räägib Marko.

Parim õppetund: odav on tõesti põhjusega odav

Odavam toode on alati odavam põhjusega.

“Ei ole olemas odavat ja head asja,” ütleb Taago. “Need valusad tõed on meilegi end tõestanud ja eks sellel ole oma hind.”

Marko täiendab: “Loomulikult kehtib endiselt reegel, et traditsioonidega tööstusriikides valminud kaup on kvaliteetsem. Aga ka kallim. Hiina kaup on odavam ja pahatihti ka kas viletsama kvaliteediga või jääb seal puudu kasutajasõbralikkusest. Seda kõike ei saa siiski võtta rusikareeglina – nagu on suutnud tõestada sellised ettevõtted Huawei või DJI, tuleb Shenzheni regioonist ka kvaliteetseid ning innovaatilisi tooteid, mistõttu ei ole me Hiinale sugugi selga pööranud ja jälgime huviga, mida uut ja põnevat HongKongi sõsarlinnast meie väikesele turule tuua.”

Eriolukorra mõjud

Taago sõnul eriolukord nende jaoks väga suurt muudatust ei toonud. Kui mõnede toodete müük vähenes, siis aitas seda kompenseerida näiteks striiminguseadmete müügi kasv, kuna plahvatuslikult tõusis videokoosolekute ja kodust tehtavate otseülekannete arv. Aeg-ajalt esines sellega seoses ka tarneprobleeme, aga nüüd tundub olevat kõige hullem juba möödas.

“Oleme hakanud oma blogis jagama soovitusi nii ülekannete sisu kui ka selleks vajaliku tehnika osas,” räägib Taago, kuidas nad eriolukorrale reageerisid, “loomulikult on inimeste vajadused ja võimalused väga erinevad, aga mingid põhitõed ja tehnika soovitused sealt siiski leiab.”

Nad tõid blogis ka näite ühest veebikoolitusest, mille sisu on igati asjalik ja vajalik, kuid tehniline teostus on takerdunud klassikaliste veebiülekannete komistuskivide otsa: vale valgus, kehv kaamera, vilets kaadrikompositsioon, ragisev mikrofon jne.

Kataloogist kasvas e-pood

Veebileht oli alguses vajalik lihtsalt selleks, et olla nähtav oma koostööpartneritele – nii tarnijatele kui klientidele. Kodulehe esimene versioon koostati Voog platvormil, seal oli info ettevõtte kohta, milliseid tootebrände esindatakse jne. Tasapisi lisandusid tootekataloogid, aga väga lihtsal kujul, allalaetavate PDF failidena.

Taago meenutab, kuidas sai alguse e-pood: “Algselt oli plaanis kodulehele tekitada lihtsalt kataloog pakutavatest toodetest. Otsustasime keskenduda populaarsematele toodetele ja kodulehel ära tuua need tooted, mis on meil laos olemas, millega saab kohapeal tutvuda ja mida saame kiiresti tarnida. Algselt kasutasime selleks Facebooki poelahendust, aga see ei olnud kuigi paindlik. Sealt kasvaski välja vajadus oma e-poe järele.”

Selle lahenduse põhiprobleemiks oli, et kliendid ei leidnud firmat nii hästi üles. MediaGear ei tulnud internetiotsingutest välja. “Kui olime kedagi nii-öelda kättpidi kohale toonud, siis oldi meeldivalt üllatunud pakutavate toodete osas,” lisab Taago. “Oleme viimasel ajal suurt rõhku pannud peenhäälestusele: kujunduse lihvimine, SEO optimeerimine, elementide ümberpaigutused kodulehel. Selles osas saime palju abi veebimajutus.ee poolt ellu kutsutud “Veebid korda!” projektist.

Koduleht on aga üks neist asjadest, mis kunagi valmis ei saa. Ikka on midagi vaja juurde lisada, parandada ja täiustada. Samas on praegu näha, et külastatavus stabiilselt kasvab, lehe laadimiskiirus on paranenud, vajaliku info ülesleidmine on lihtsam.

[foogallery id="633"]